Świętokrzyskie to województwo leżące w południowo-wschodniej części Polski. Ukształtowało się w wyniku reformy województw w 1999 roku. Jego nazwa pochodzi od Świętokrzyskiego Parku Narodowego, który jest najstarszym w Polsce. Świętokrzyskie jest jednym z najbiedniejszych województw w Polsce.

Powierzchnia województwa to 12 814 km2. Średni poziom bezrobocia wynosi 16%, a średnie wynagrodzenie to 2892 zł brutto.

W województwie świętokrzyskim znajduje się kilkanaście parków narodowych i krajobrazowych, m.in. Świętokrzyski Park Narodowy, Świętokrzyski Park Krajobrazowy oraz Kielce-Zagnańsk. W województwie świętokrzyskim znajdują się m.in. Kielce, Starachowice, Ostrowiec Świętokrzyski, Skarżysko-Kamienna i Sandomierz.

Województwo świętokrzyskie jest dobrą destynacją turystyczną ze względu na swoje bogate dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze. Znajdują się tu liczne zabytki, a także piękne krajobrazy.

Góry świętokrzyskie – jakie są?

Góry Świętokrzyskie to góry o bardzo różnorodnej rzeźbie. Są to góry wapienno-margliste. Głównymi elementami rzeźby są wapień, piaskowiec, margla i less. Wapień Świętokrzyski jest najstarszym wapieniem w Europie. Głównymi elementami krajobrazu są wiślany i karpacki. Góry Świętokrzyskie są bardzo urozmaicone pod względem flory i fauny. Znajduje się tu wiele gatunków roślin i zwierząt, które nie występują w innych częściach Polski. Góry Świętokrzyskie są bardzo atrakcyjne turystycznie. Znajduje się tu wiele szlaków turystycznych, które prowadzą przez wszystkie najważniejsze miejsca. Góry Świętokrzyskie to również miejsce wypoczynku i rekreacji. Znajduje się tu wiele ośrodków wypoczynkowych i hoteli.

Jakie miasta warto zwiedzić w województwie świętokrzyskim i dlaczego?

1. Kielce – stolica województwa świętokrzyskiego, nazywana „miastem aniołów”, ze względu na liczbę kościołów i klasztorów. Kielce są także znane zFabryki Porcelany „Ćmielów” i „Chodzieży”, której wyroby można zobaczyć w Muzeum Porcelany.

2. Starachowice – miasto położone w Krainie Wygasłych Wulkanów, które słynie z Fabryki Samochodów Osobowych „Star”. W Starachowicach można także zwiedzić Park Miniatur, w którym można obejrzeć miniatury wszystkich polskich zamków.

3. Chęciny – miasto ze słynnym Zamkiem Królewskim, który był kiedyś siedzibą królów polskich. W Chęcinach można także zwiedzić Park Etnograficzny, w którym można zobaczyć tradycyjne polskie chaty.

4. Końskie – miasto położone w Krainie Dolin Karpackich, które słynie z hodowli koni. W Końskich można także zwiedzić Park Dinozaurów, w którym można zobaczyć szkielety wielu dinozaurów.

5. Sandomierz – miasto położone nad Wisłą, które słynie z pięknych kamieniczek i kościołów. W Sandomierzu można także zwiedzić Muzeum Figur Woskowych, w którym można zobaczyć woskowe figury wszystkich polskich królów.

Busko Zdrój – czy warto je zwiedzać?

W Busku-Zdroju wszystko skupia się wokół Parku Zdrojowego. To tutaj można poczuć spokój, odpocząć od zgiełku codziennego życia. W parku znajduje się wiele atrakcji, jak choćby kąpielisko, korty tenisowe, ścianka wspinaczkowa, place zabaw. To także świetne miejsce na spacer z kolegami lub koleżankami. Busko Zdrój sanatorium to także miejsce, w którym można odwiedzić wiele interesujących miejsc. Warto choćby pojechać do Kopalni Soli w Bochni. Warto również wybrać się na wycieczkę po kopalniach węgla kamiennego. Można także wybrać się do Krakowa lub na Słowację, aby odwiedzić wspaniałe zabytki.