Gminna Biblioteka Publiczna w Tarczynie Gminna Biblioteka Publiczna w Tarczynie Gminna Biblioteka Publiczna w Tarczynie Gminna Biblioteka Publiczna w Tarczynie

Narodowe Czytanie „Wesela” 2017

Narodowe Czytanie jest to ogólnopolska akcja, która promuje najwybitniejsze dzieła literatury polskiej. Akcja odbywa się pod honorowym patronatem pary prezydenckiej. W tym roku w całej Polsce oraz poza jej granicami, w skupiskach Polonii, czytane było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Inspiracją do napisania utworu było autentyczne wydarzenie – wesele poety Lucjana Rydla z chłopką Jadwigą Mikołajczykówną. Ślub miał miejsce 20 listopada 1900 r. w Bazylice Najświętszej Maryi Panny w Krakowie, wesele zaś odbyło się w podkrakowskiej wsi Bronowice.

W Tarczynie Narodowe Czytanie „Wesela” połączyliśmy z Ogólnopolskim Dniem Głośnego Czytania. Odbyło się ono 29 września 2017 r. w sali widowiskowej im. Mieczysława Fogga. Przybyli na nie mieszkańcy Tarczyna oraz uczniowie Zespołu Szkół im. Szarych Szeregów oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Ireny Sendlerowej w Tarczynie.

W Narodowym Czytaniu „Wesela”, zorganizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Tarczynie, wzięli udział:

- Barbara Galicz, Burmistrz Tarczyna - Panna Młoda

- Grażyna Wiśniewska-Sas, Wiceburmistrz Tarczyna - Maryna

- Teresa Sitarek, Sekretarz Gminy - Radczyni

- Elwira Młoźniak, Skarbnik – Zosia

- Barbara Gembala – Klimina

- Julita Leśniak – Haneczka

- Katarzyna Tunkiewicz – Rachel

- Anna Iwańczyk - Narrator

- Marcin Kiliański - Pan Młody

- Piotr Woźniak - Poeta, Dziennikarz

- Tomasz Rowiński - Kasper, Jasiek

- Szymon Woźniak - Gospodarz, Czepiec

- Łukasz Michalak – Ksiądz

- Mateusz Olesiński – Żyd

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy podczas barwnego widowiska przybliżyli widzom znakomity dramat Stanisława Wyspiańskiego.

Dziękujemy za stworzenie indywidualnych interpretacji postaci.

Uprzejmie dziękujemy Dyrekcji i Pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury za pomoc w organizacji akcji.

Dziękujemy Publiczności za aplauz i ciepłe przyjęcie.

Zapraszamy za rok!

      

Zobacz więcej zdjęć (KLIK)

Reasumując projekt „Pracownia Kreacja” i biblioteka

Podsumowując biblioteczne szycie stwierdzamy, że:
- maszyny pracowały bez przerwy przez około 5 godzin,
- zostało stworzonych około 20 zakładek, z których co druga była idealna, pozostałe były prawie idealne,
- wykorzystano mniej więcej 30 szablonów, i kilka metrów różnokolorowych nici.

         

Najważniejsze jednak, że 15 wspaniałych dziewczynek przełamało lęk przed złowrogimi maszynami oraz zostało śmiertelnie zarażone pasją szycia przez panią Ewelinę Sosińską.

Dziękujemy pani Ewelinie za zabranie nas we wspaniałą podróż do świata jej pasji i pokazanie nam, że żaden potwór, ani braki manualne nie przeszkodzą nam w realizowaniu najbardziej szalonych nitkowo-materiałowych, ale i każdych innych, projektów w naszym życiu. 

      

Szyjemy zakładki do książek

Choć pierwsze, to na pewno nie ostatnie, takie warsztaty w naszej Bibliotece.

Pani Ewelina Sosińska, instruktorka szycia i organizatorka warsztatów szycia i rękodzieła w „Pracowni Kreacja”, zarażała swoją pasją grupę młodych dziewcząt i nas bibliotekarki. Powiemy szczerze, że dziewczętom szło to szycie znacznie sprawniej niż nam. Na szczęście kolejne zajęcia odbędą się już w przyszłym tygodniu i mamy nadzieję, że wtedy i nam uda się wykonać tak piękne zakładki, jakie zrobiły nasze kursantki.

Zajęcia rozpoczęły się od krótkiego w formie i jednocześnie bardzo ważnego w treści wykładu na temat specyfiki i bezpieczeństwa pracy szycia na maszynie. Chwilę zajęło wyjaśnienie zasad prawidłowego projektowania. Miło zaskoczyły nas pomysły, które miały dziewczyny na wykonanie własnych zakładek. Następnie przyszedł czas na praktykę. Kursantki jednocześnie pracowały na 4 maszynach do szycia. Przyjemny dźwięk włączonych maszyn wypełnił całą Bibliotekę na ponad dwie godziny. A efekty pracy przerosły nasze oczekiwania i chyba nie tylko nasze, wnioskując po uśmiechach na buzi wszystkich dziewczynek. Na szczęście żaden z „potworów”, przed którymi przestrzegała Pani Ewelina, nas nie dopadł.

To był bardzo wyjątkowy dzień w Bibliotece, za który serdecznie dziękujemy pani Ewelinie Sosińskiej oraz grupie odważnych, pomysłowych i przesympatycznych dziewcząt z Tarczyna i okolic.

Jesteśmy przekonani, że pełen profesjonalizm, zaangażowanie, cierpliwość, sumienność, a przede wszystkim pasja Pani Eweliny spowodują, że najbardziej oporni polubią zarówno szycie, jaki i inne robótki ręczne.

Chętnych zapraszamy na kolejne zajęcia „Zakładkowego szycia w Bibliotece”, które odbędzie się już 6 września o godzinie 15.00.

Zapraszamy!

Ilość miejsc ograniczona.

       

Zobacz więcej zdjęć (KLIK)

„TAJEMNICZE DRZWI W BIBLIOTECE W GRZĘDACH”

Droga Czytelniczko, drogi Czytelniku!

Puść wodze wyobraźni i fantazji, daj się ponieść swoim marzeniom, niech Twoja imaginacja zaniesie Cię w nieznane, niezbadane światy i krainy, gdzie Ty lub Twój bohater przeżyjecie niezwykłe i fascynujące przygody.

Jako inspirację przedstawiamy Ci fotografie tajemniczych drzwi, które istnieją naprawdę. Lewitują w ścianie. Może zobaczyć je każdy czytelnik Biblioteki w Grzędach. Co się za nimi kryje???

         

Nieważne, ile masz lat. Konkurs jest dla wszystkich.

Napisz ciekawą pracę lub nawet kilka prac (w formie opowiadania, nowelki, pamiętnika, relacji z podróży czy jakiejkolwiek innej) i przynieś do biblioteki wraz z wypełnioną kartą uczestnika do 18 listopada 2017 roku.

Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody.

Zapraszamy do udziału w konkursie!

Zobacz:

- Regulamin konkursu literackiego „TAJEMNICZE DRZWI W BIBLIOTECE W GRZĘDACH”

- Karta uczestnika konkursu

Książka na św. Jana

24 czerwca - Książka na św. Jana Wspólnie tworzymy nowe święto książki. Jego patronem został najwybitniejszy polski pisarz epoki odrodzenia - Jan Kochanowski. Twórca literackiej polszczyzny, któremu udało się połączyć klasyczne europejskie formy literackie z polską mową, obyczajowością i tradycją. Dlatego święto odbywa się w imieniny Jana - 24 czerwca. To jednocześnie data letniego przesilenia, prasłowiańskie święto miłości i twórczości, podczas którego czczono Słońce i Księżyc oraz mające moc oczyszczającą żywioły wody i ognia. Do starych tradycji Nocy Świętojańskiej, Sobótki i Kupały dołożyliśmy nową. Dawajmy sobie książki na Jana. Właśnie tego dnia podarujmy ludziom, których podziwiamy, lubimy i kochamy - książkę.

Zobacz więcej zdjęć (KLIK)…

Wednesday the 18th. | Home | Free Joomla Templates