Gminna Biblioteka Publiczna w Tarczynie Gminna Biblioteka Publiczna w Tarczynie Gminna Biblioteka Publiczna w Tarczynie Gminna Biblioteka Publiczna w Tarczynie

200 rocznica śmierci generała Jana Henryka Dąbrowskiego

6 czerwca 2018 roku przypada 200 rocznica śmierci generała Jana Henryka Dąbrowskiego. W związku z tą rocznicą Gminna Biblioteka Publiczna w Tarczynie prezentuje Państwu ekspozycję biograficzno-biblioteczną dotyczącą Wielkiego Polskiego Bohatera Narodowego - legendarnego założyciela Legionów Polskich we Włoszech, a następnie współtwórcy i generała dywizji Wojsk Polskich Księstwa Warszawskiego, Kawalera Orderu Wojennego Virtuti Militari i Krzyża Jerozolimskiego Jana Henryka Dąbrowskiego (1755-1818).

Dla Legionów Dąbrowskiego Józef Wybicki, żołnierz i poeta, w 1797 napisał „Pieśń Legionów Polskich we Włoszech”, która od początku przyjęta z aplauzem przez wojsko generała, nazywana była „Mazurkiem Dąbrowskiego”. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości stała się hymnem państwowym. To o generale mówią słowa naszego hymnu:

„Marsz, marsz, Dąbrowski,
Z ziemi włoskiej do Polski.
Za twoim przewodem
Złączym się z narodem.”

Dla zainteresowanych przytaczamy tekst „Mazurka Dąbrowskiego” według pisowni rękopisu J. Wybickiego:

Jeszcze Polska nie umarła,
kiedy my żyjemy.
Co nam obca moc wydarła,
szablą odbijemy.

Marsz, marsz, Dąbrowski
do Polski z ziemi włoski
za Twoim przewodem
złączem się z narodem.

 

Jak Czarnecki do Poznania
wracał się przez morze
dla ojczyzny ratowania
po szwedzkim rozbiorze.

Marsz, marsz, Dąbrowski...

Przejdziem Wisłę przejdziem Wartę
będziem Polakami
dał nam przykład Bonaparte
jak zwyciężać mamy.

Marsz, marsz, Dąbrowski...

Niemiec, Moskal nie osiędzie,
gdy jąwszy pałasza,
hasłem wszystkich zgoda będzie
i ojczyzna nasza.

Marsz, marsz, Dąbrowski...

Już tam ojciec do swej Basi
mówi zapłakany:
„słuchaj jeno, pono nasi
biją w tarabany”.

Marsz, marsz, Dąbrowski...

Na to wszystkich jedne głosy:
„Dosyć tej niewoli
mamy Racławickie Kosy,
Kościuszkę, Bóg pozwoli”.

Ekspozycja o generale została przygotowana na podstawie materiałów przesłanych Bibliotece przez pana Adama W. Goryckiego i zorganizowana jako jedna z wielu wystaw w Zachodniej Małopolsce, Mazowszu i Ziemi Sieradzkiej.

Pomysłodawcą i głównym inicjatorem wystaw jest pana Adam W. Gorycki.

Jeżeli jesteście ciekawi, co wspólnego miał generał Jan Henryk Dąbrowski z Tarczynem, a zapewniamy Państwa, że miał, to zapraszamy do Biblioteki w celu zapoznania się z tą historią.

Wystawa będzie udostępniana do końca wakacji.

Zapraszamy!

              

Gala Super Czytelników 2018

Super dzień z Super Ludźmi w Super Bibliotece.

Zakończyła się tegoroczna mega akcja czytelnicza „Zostań Super Czytelnikiem"! Ponad 100 osób rozpoczęło z nami zabawę. Przez kilka miesięcy aktywnie czytali, przeżywali przygody, odwiedzali bibliotekę, zbierali wesołe pieczątki i każdy z nich przyprowadził do nas swoich przyjaciół. W Tarczynie z roku na rok przybywa Super Ludzi, którzy lubią czytać, kochają książki i chętnie odwiedzają swoją bibliotekę.

Finał konkursu jest dla nas czystą przyjemnością. Nie męczą przygotowania, bo chęć spotkania Wszystkich Naszych Super Czytelników, to jak odwiedziny Przyjaciół. Dziękujemy za to, że jesteście z nami, że każdego dnia odczuwamy Waszą sympatię, że pozwalacie się poznać i jesteście aż tak SUPER :)

A i oczywiście nie wyobrażamy sobie, żeby mogło Was zabraknąć w naszej wspólnej zabawie za rok.

      

Zobacz więcej zdjęć (KLIK)

Rozdanie nagród w V Tarczyńskim

W upalne poniedziałkowe popołudnie odbyła się w naszej bibliotece przemiła uroczystość – rozdanie nagród laureatom i uczestnikom finału V Tarczyńskiego Dyktanda.

Licznie zgromadzeni dorośli, młodzież i dzieci - już bez konkursowego stresu, za to z szerokimi uśmiechami - wspominali najeżone ortograficznymi pułapkami teksty dyktand. Okazuje się, że w dyktandzie biorą udział całe rodziny, a rywalizacja toczy się nie tylko pomiędzy rodzeństwem, ale również między pokoleniami.

Po odebraniu nagród wszyscy mogli obejrzeć wystawę poświęconą generałowi Janowi Henrykowi Dąbrowskiemu, zorganizowaną w 200 rocznicę śmierci wspaniałego polskiego patrioty.

Jeszcze raz serdecznie gratulujemy odwagi, wiedzy i umiejętności każdemu z uczestników dyktanda. Szczerze podziwiamy znakomite przygotowanie laureatów i ich wyśmienitą znajomość skomplikowanej polskiej ortografii. Mamy nadzieję, że za rok spotkamy się w jeszcze szerszym gronie. :)

           

Zobacz więcej zdjęć (KLIK)

Wyniki V Tarczyńskiego Dyktanda

 

Tegoroczne V Dyktando Tarczyńskie rozgoniło chmury. Wszelkie cumulusy, stratocumulusy, a nawet nimbostratusy nie miały najmniejszych szans w starciu z dr Eweliną Kwapień i językiem polskim w jego najatrakcyjniejszej odsłonie. Nasz mały jubileusz odbył się wśród bio i eko warzywnych sałatek, tarczyńsko-mongolskich klimatów, w których niejaki Grzegorz – miłośnik motoryzacji i najbliższej okolicy, wiódł prym. Dorośli, przybyli na dyktando, mogli na chwilę poczuć się znów jak uczniowie i to nie tylko za sprawą pisania dyktanda, ale również dzięki przezabawnej historii o 13-letnim Henryku. Heniek był z zamiłowania biologiem, polonistą, artystą i super sportowcem, czyli najzwyklejszym pseudofilozofem, któremu raz-dwa wybito z głowy wywyższanie się.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom naszej zabawy z językiem polskim, nauczycielom oraz rodzicom trzymających kciuki za swoje pociechy. Nie sposób również nie podziękować szanownej komisji w składzie: Katarzyna Januszewska, Justyna Kołacińska, Izabela Małkiewicz, Urszula Miedza, Janina Młynarczyk, Iwona Popowicz, Małgorzata Tulo oraz dr Ewelinie Kwapień za sprawne wyłapanie wszystkich najdrobniejszych błędów, które niepostrzeżenie wkradły się do prac uczestników naszego dyktanda.

Wspomnimy jeszcze tylko, że niezmiernie nas ucieszyła prawie 100% frekwencja podczas dyktanda. Dzięki tak sumiennym uczestnikom prawie 100 osobowa grupa podjęła się walki o tytuł tarczyńskich mistrzów ortografii. Niestety nie wszyscy mogli być pierwsi… jednak jest nam bardzo miło poinformować, że laureatami V Tarczyńskiego Dyktanda tym razem zostali:

W kategorii I

1.     Justyna Strójwąs

2.     Igor Borek

3.     Julia Szeląg

W kategorii II

1.     Wiktoria Lenart

2.     Oliwia Traczyk

3.     Milena Skarzyńska

W kategorii III

1.     Anna Adamczyk

2.     Łukasz Kornaszewski

3.     Ewa Lalak

Pasowania ciąg dalszy

Tym razem przybyli do nas uczniowie klasy IIb z PSP w Tarczynie ze swoja wychowawczynią i inicjatorką naszego cyklu pasowań – Anną Kępką. Przemiłe spotkanie z klasą, z której prawie wszyscy są już od dawna zapisani do naszej biblioteki - to jak zabawa ze „starymi znajomymi” w dobrze znanym i lubianym miejscu. Jesteśmy przekonani, że po wspólnej przygodzie, jaką jest dla dzieci i dla nas bibliotekarek lekcja zatytułowana „Pasowanie”, 100% klasy IIb będzie naszymi najważniejszymi Czytelnikami.

Pamiętajcie tylko o tym, że czekamy na Was i w roku szkolnym i w przez całe wakacje.

Do zobaczenia!

             

Wednesday the 20th. | Home | Free Joomla Templates