Narodowe Czytanie „Wesela” 2017

Narodowe Czytanie jest to ogólnopolska akcja, która promuje najwybitniejsze dzieła literatury polskiej. Akcja odbywa się pod honorowym patronatem pary prezydenckiej. W tym roku w całej Polsce oraz poza jej granicami, w skupiskach Polonii, czytane było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Inspiracją do napisania utworu było autentyczne wydarzenie – wesele poety Lucjana Rydla z chłopką Jadwigą Mikołajczykówną. Ślub miał miejsce 20 listopada 1900 r. w Bazylice Najświętszej Maryi Panny w Krakowie, wesele zaś odbyło się w podkrakowskiej wsi Bronowice.

W Tarczynie Narodowe Czytanie „Wesela” połączyliśmy z Ogólnopolskim Dniem Głośnego Czytania. Odbyło się ono 29 września 2017 r. w sali widowiskowej im. Mieczysława Fogga. Przybyli na nie mieszkańcy Tarczyna oraz uczniowie Zespołu Szkół im. Szarych Szeregów oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Ireny Sendlerowej w Tarczynie.

W Narodowym Czytaniu „Wesela”, zorganizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Tarczynie, wzięli udział:

- Barbara Galicz, Burmistrz Tarczyna - Panna Młoda

- Grażyna Wiśniewska-Sas, Wiceburmistrz Tarczyna - Maryna

- Teresa Sitarek, Sekretarz Gminy - Radczyni

- Elwira Młoźniak, Skarbnik – Zosia

- Barbara Gembala – Klimina

- Julita Leśniak – Haneczka

- Katarzyna Tunkiewicz – Rachel

- Anna Iwańczyk - Narrator

- Marcin Kiliański - Pan Młody

- Piotr Woźniak - Poeta, Dziennikarz

- Tomasz Rowiński - Kasper, Jasiek

- Szymon Woźniak - Gospodarz, Czepiec

- Łukasz Michalak – Ksiądz

- Mateusz Olesiński – Żyd

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy podczas barwnego widowiska przybliżyli widzom znakomity dramat Stanisława Wyspiańskiego.

Dziękujemy za stworzenie indywidualnych interpretacji postaci.

Uprzejmie dziękujemy Dyrekcji i Pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury za pomoc w organizacji akcji.

Dziękujemy Publiczności za aplauz i ciepłe przyjęcie.

Zapraszamy za rok!

Zobacz więcej zdjęć (KLIK)

Wednesday the 18th. | Home | Free Joomla Templates